-
O úřadu -
Zbraně a střelivo -
Akreditované zkoušky -
Neakreditované zkoušky -
Certifikace pyrotechnických výrobků COV č. 3200 -
Rejstřík pyrotechnických výrobků -
Školení -
Balistická odolnost -
C.I.P. -
ČSN 39 5020 -
Značky -
Legislativa -
Žádosti -
Ceník -
Kontrolní činnost -
Znehodnocování zbraní nebo střeliva -
Rejstřík rozhodnutí kategorizace -
Oznámený subjekt 2231 -
Povinně zveřejňované informace -
Poradci a poradní orgány ČÚZZS -
Veřejné zakázky -
Nabídka majetku -
Volná místa -
Archiv novinek -
Užitečné odkazy -
Boj s korupcí -
Etický kodex -
Ochrana osobních údajů -
Napište nám -
Informace o přístupnosti objektu pro osoby se zdravotním postižením -
Prohlášení o přístupnosti
Balistická odolnost
Balistická odolnost
Balistická odolnost
Proti účinkům všech druhů zbraní se lidé vždy chránili. Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva již v 70. letech minulého století zabezpečoval speciální zkoušky balistické odolnosti podle požadavků Policie České republiky. Na základě dlouholetých zkušeností Úřad vypracoval v roce 1996 českou státní technickou normu, která byla schválena jako ČSN 39 5360. Tato ČSN, jak se později ukázalo, byla nadčasová a mnoho zahraničních normalizačních institucí z ní převzalo určité pasáže. Jednalo se především o typy střeliva pro balistickou odolnost proti střelám a tvar zkušebního nože.
Nejznámějším způsobem ochrany lidského těla proti jejich účinkům je neprůstřelná vesta. Vesta se zkouší na podkladovém materiálu, který svou tuhostí simuluje lidské tělo. Testy jsou prováděny přímo na hotovém výrobku či na materiálech určených k výrobě balisticky odolných prostředků. V současné době patří mezi balisticky odolné materiály nejen ty, které chrání proti střelám z palných zbraní, ale i proti útoku bodnou zbraní, proti úderům a střepinám. Kromě vest jsou to také přilby, zorníky, štíty, pyrotechnické obleky a další speciální zařízení poskytující obecně ochranu proti účinkům střel, střepin, bodných a úderných zbraní. Takovou ochranu používají armádní sbory, zásahové jednotky policie při nebezpečných zákrocích či demonstracích, ale i pracovníci bezpečnostních agentur, pošt a bank při převozu peněz. Pošty i banky se chrání proti přepadením navíc neprůstřelnými přepážkami a odolnými skly; podobné se používají do vojenských letadel a vrtulníků, ale i automobilů užívaných na humanitárních misích.
O zkoušce je vždy zpracován protokol s popisem vzorku a všemi hodnotami zkoušek. Při splnění všech deklarovaných technických parametrů výrobku je vydán nález. Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva je schopen provádět zkoušky balistické odolnosti nejen podle ČSN 39 5360, ale i podle zahraničních norem a předpisů SRN, USA, Velké Británie, Švýcarska, atd.
Zkušební bodná zbraň pro zkoušení odolnosti prostředků osobní ochrany
Vzorek po zkouškách ochrany proti účinkům bodných zbraní TON III.
Kontakt:
Mgr. Petr Deingruber
vedoucí oddělení zbraní, střeliva, pyrotechniky, balisticky odolných materiálů
(BOM) a AZL
tel.: 284 081 825, 736 774 559
e-mail: deingruber@cuzzs.cz